Η συμπλήρωση τετραγώνου για την εξίσωση του κύκλου

Μοιραστείτε το!

Εισαγωγή

Πως εξειδικεύεται η συμπλήρωση τετραγώνου για την εξίσωση του κύκλου; Ποια είναι η χρησιμότητα της μεθόδου; Πως μπορούν να υπολογιστούν το κέντρο και η ακτίνα του κύκλου που παριστάνει η εξίσωση;

Η συμπλήρωση τετραγώνου σε εξισώσεις μιας μεταβλητής

Η συμπλήρωση τετραγώνου πηγάζει από μια ευρηματική γεωμετρική μέθοδο, η οποία, συνήθως, εφαρμοζόταν σε εξισώσεις β΄ βαθμού μιας μεταβλητής. Αλγεβρικά, σκοπός της μεθόδου είναι να σχηματιστούν, στο ένα μέλος των εξισώσεων, τέλεια τετράγωνα, τα οποία θα συμβάλλουν στην αναγνώριση των λύσεών τους.

Για παράδειγμα, η εξίσωση, x^2+10x=39, με τη βοήθεια της συμπλήρωσης τετραγώνου, μετασχηματίζεται, διαδοχικά, ως εξής,

\[ x^2+2\cdot x\cdot5=39 \]

\[ x^2+2\cdot x\cdot5+5^2=39+5^2 \]

\[ (x+5)^2=64 \]

δηλαδή, x+5=8 ή x+5=-8, οπότε x=3 ή x=-13.

Ωστόσο, από τη στιγμή που για τις εξισώσεις β΄ βαθμού γνωρίζουμε τον γενικότερο τρόπο διερεύνησης των λύσεων τους, με τη βοήθεια της διακρίνουσάς τους \Delta, ίσως να αναρωτηθήκατε προς τι τόσος κόπος. Η απάντηση είναι ότι τα γνωστά συμπεράσματα και οι τύποι που σχετίζονται με τη διακρίνουσα της εξίσωσης έχουν προέλθει, ακριβώς, από την εφαρμογή αυτής της μεθόδου.

Η συμπλήρωση τετραγώνου σε εξισώσεις δύο μεταβλητών όπως του κύκλου

Κάτι αντίστοιχο συντελείται και σε ορισμένες εξισώσεις β΄ βαθμού στο επίπεδο. Εδώ, προφανώς, το πλήθος των μεταβλητών είναι δύο (x και y). Αυτό είναι το θέμα που θα μάς απασχολήσει στη συνέχεια.

Ένας κύκλος με κέντρο K(x_0,y_0) και ακτίνα \rho έχει εξίσωση της μορφής (x-x_0)^2+(y-y_0)^2=\rho^2.

Για παράδειγμα, η εξίσωση (x+1)^2+(y-2)^2=49, παριστάνει κύκλο κέντρου K(-1,2) και ακτίνας \rho=7. Μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε ότι, με την εκτέλεση κατάλληλων πράξεων, η εξίσωση γράφεται x^2+y^2+2x-4y-44=0.

Εύλογα, τίθεται το αντίστροφο ερώτημα, δηλαδή πως από την τελευταία εξίσωση θα μπορούσαμε, μετασχηματίζοντάς την, να τη φέρουμε στη μορφή (x-x_0)^2+(y-y_0)^2=\rho^2.

Γενικά, θα μπορούσαμε να το επιτύχουμε, ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

• “Ομαδοποίηση” των μεταβλητών – Εμφάνιση “διπλάσιων γινομένων” – Μεταφορά του σταθερού όρου στο β΄μέλος:

\[ x^2+2 \cdot x \cdot 1+y^2-2 \cdot y \cdot2=44.\]

• Συμπλήρωση τετραγώνων με πρόσθεση αντίστοιχων όρων στα δύο μέλη της εξίσωσης:

\[ x^2+2 \cdot x \cdot 1+1^2+y^2-2 \cdot y \cdot2+2^2=44+1^2+2^2.\]

• Αξιοποίηση γνωστών ταυτοτήτων:

\[ (x+1)^2+(y-2)^2=49.\]

Η τελευταία μορφή, προφανώς, ευνοεί τον υπολογισμό του κέντρου και της ακτίνας του κύκλου της αρχικής εξίσωσης.

Η διαδραστική εφαρμογή

Η ακόλουθη διαδραστική εφαρμογή, προσφέρεται για εξάσκηση στην παραπάνω μέθοδο. Η εφαρμογή παρέχει ποικιλία εξισώσεων που, τελικά, οδηγούνται, με τη συμπλήρωση τετραγώνου, στη μορφή (x-x_0)^2+(y-y_0)^2=\rho^2 της εξίσωσης του κύκλου. Έτσι, προκύπτουν άμεσα το κέντρο και η ακτίνα του κύκλου που παριστάνουν.

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι Circle_Squares_Completion-1-1024x432.png
Η συμπλήρωση τετραγώνου, για την εξίσωση του κύκλου, μέσα από μία διαδραστική εφαρμογή

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *